John Edward Gallicham Halsey

I cannot find his actual commission, but his promotion to Lt was 21 Jun 1919, which indicates commission about 21 Dec 1917

1898 Aug 26. . Born Middletown, Montgomery, Wales

1901 census at Tynypistyll, Llangollen Urban (Denbigh), Llangollen

1911 census at Southernwood Villa Christchurch Newport Mon

1918 Apr Landed in France

1920 Aug 7. R.W. Fus.—Lt. J. E.G. Halsey resigns his commn. J.E. G. Halsey, late Lt., RW. Fus., to be Lt., 7th Aug. 1920, with seniority from 21st June 1919

1920 Dec 8. Joined ADRIC with service no 1194. Posted to L Coy

1921 Apr 7. Promoted Section Leader.(instead of FG Ferris who was promoted to Platoon Commander)

1922 Jan 20 Discharged on demobilisation of ADRIC

1922 Mar 28. Joined the British Gendarmerie section of the Palestine Police as a Sergeant

1926 Jan 21. Assistant Purser.

1930 Apr/Jun married in Gloucester to Lydia M Mcevoy

1939 Register at Lyncroft, Tree Lane , Hereford M.B., Herefordshire. He is a Lieutenant Royal Welsh Fusiliers Attached 217 Sl Training Unit R H Hfd. He is living with Lydia Halsey

1951 Jul 17. Arrives UK from Karachi. UK address Whittington Lane, Barton. His wife Lydia Mary is with him. He is an Army Officer.

1955 Oct 25. REGULAR ARMY RESERVE OF OFFICERS. Maj. J. E. G. HALSEY (46375) having exceeded the age limit of liability to recall, ceases to belong to the Res. of Offrs., and is granted the hon. rank of Col. Lt. (War Subs. Maj.) J. E. G. HALSEY (46375) to be Maj.

1956. Died in Nice, France aged 57

ADRIC